מדריך הנגשה לעורכי תוכן

המדריך שלהלן, כולל קישורי המשנה הנלווים בתפריט הניווט והמצורפים גם בתחתית העמוד, מרכז את הפעולות החשובות שיש לבצע באתר כדי לשפר את ההנגשה שלו, אך בהחלט אינו מכסה את כל הדרישות. הנחיות מלאות תוכלו למצוא באתר איגוד האינטרנט הישראלי בהנחיות כלליות לעורכי תוכן , ובמקומות נוספים המפורטים בעמוד הנחיות ומדריכים.

המדריך מציג הנחיות כלליות המתאימות לאתרים הבנויים בטכנולוגיות שונות, אך מתמקד בפתרונות שהוא מציע באתרי וורדפרס המנוהלים בידי אגף המחשוב בלבד. באתרים שאינם בנויים על מערכות אגף המחשוב האחריות המלאה להנגשת האתר היא של בעלי האתר והקבלן שבנה ומתחזק אותו, ואין באמור במדריך זה כדי לפטור אותם באופן מלא או חלקי מחובה זו.

אין המדריך משמש כרשימת הנחיות סופית ומספקת להנגשת אתרים, ובעיקר אמורים הדברים לגבי אתרים שאינם בנויים על וורדפרס ואינם מנוהלים בידי אגף המחשוב.

מעת לעת יפורסו באתר זה עדכונים ותוספות להנחיות ההנגשה. מומלץ להירשם לרשימת התפוצה כדי להתעדכן ולהחיל את הנקודות שיתווספו באתר שלכם.

למשתמשים במערכות תוכן דוגמת וורדפרס מלאכת ההנגשה פשוטה הרבה יותר משום שממשק העריכה עצמו מצויד בתבניות הנדרשות להכנסת המידע הנדרש.

הנגשת תוכן במערכות וורדפרס

ממשק העריכה של וורדפרס מאפשר לעדכן בצורה פשוטה כמה מהדרישות החשובות בהנגשת תוכן.

  • פרמוט העמוד – מערכת וורדפרס מייצרת באופן אוטומטי תגיות פסקה <p> לפסקאות במהלך כתיבה או העתקה. כמו כן היא מכניסה תוויות סמנטיות בטקסט מודגש, טקטס נטוי וכו’. קראו עוד על הנגשת טקסט.
  • כותרות ותוויות – כותרת העמוד הופכת באופן אוטומטי לכותרת ראשית בגודל H1, ולכותרת <title> של העמוד. ניתן להוסיף כותרות ביניים לטקסט ולפרמט אותן בעזרת ממשק העריכה.
  • תמונות – הממשק להוספת תמונה לעמוד מכיל שדה לטקסט חלופי (alt) שבו מופיע תיאור של התמונה. קראו עוד על הנגשת תמונות.
  • מבנה סמנטי לעמוד – חלוקת העמוד לאזורים כמו header, content, nav, aside, footer כבר קיימת בערכות וורפדרס. עד לאוקטובר 2015 אנו מקווים להנגיש באופן מלא מגוון של ערכות נושא במערכות וורדפרס הקיימות של אגף המחשוב.
  • הנגשת טבלאות – נעשית באופן כמעט אוטומטי במערכות וורדפרס שבניהול אגף המחשוב. קראו עוד על הנגשת טבלאות.
  • הנגשת טפסים – נעשית באופן כמעט אוטומטי במערכות וורדפרס שבניהול אגף המחשוב. קראו עוד על הנגשת טפסים.
  • תוסף הנגשה – המבצע סדרה ארוכה של פעולות להנגשת האתר מותקן במערכות וורדפרס שבניהול אגף המחשוב. קראו עוד על תוסף ההנגשה.

נושאים נוספים במדריך זה