רישום לרשימת תפוצה CIS-HANGASHA-L

הוספנו רשימת תפוצה חדשה בנושאי נגישות.

רשימת התפוצה מיועדת לשלוח הודעות על הדרכות או עדכונים בנוגע לנגישות.

רישום לרשימת תפוצה

רשימת התפוצה מיועדת לשלוח הודעות על הדרכות או עדכונים בנוגע לנגישות

פערי ההנגשה הנפוצים באתרי הטכניון

מבדיקות שנערכו בתקופה האחרונה על אתרים שונים של הטכניון מסתמנות השגיאות שלהלן כנפוצות ביותר. אלו שגיאות שבאחריותם של עורכי התוכן של האתרים ומרביתן פשוטות לתיקון.

 1. פירוט נגישות פיזית בהצהרת הנגישות – אתרים המשוייכים למבנים פיזיים, כמו פקולטות, מעבדות, משרדים בהם ניתן שירות לקהל הרחב, חייבים להוסיף להצהרת הנגישות של האתר פירוט של הנגישות הפיזית בבניין בו הם שוכנים. הכוונה למיקום מקומות חנייה לנכים בסמוך לבניין, הסדרי גישה עם כסא גלגלים, שירותי נכים וכו’. ניתן בברירת מחדל להוסיף בהצהרה קישור לאתר נגישות בקמפוס הטכניון, המנוהל בידי אב”ת.
 2. היררכיה של כותרות בעמוד – התקן מחייב הררכיה סמנטית של כותרות בעמוד – כותרת יחידה בגודל H1 בראש העמוד, ומתחתיה כותרות בגודל יורד: H2 H3 וכו’. שימו לב שמערכות וורדפרס מייצרות אוטומטית כותרת H1 מכותרת העמוד שאתם מכניסים בעת יצירת העמוד, מכאן שבממשקי העריכה השונים – אם בעורך הקלאסי או בעורכי הבלוקים – יש להתחיל תמיד עם H2 ולרדת בגודל בהתאם. יש לבחור תמיד בגודל המתאים לפי מיקום הכותרת בהיררכיה ולא לשבור היררכיה משיקולי גרפיקה וגודל הפונט.
 3. קישורים – מטרת הקישור צריכה להיות ברורה מתוך הטקסט. יש להימנע ככל שניתן מפתיחת קישורים בחלון חדש, ובמקרה שיש צורך מיוחד בכך יש לציין בטקסט הקישור שהוא ייפתח בחלון חדש. במידה שהקישור פותח קובץ יש לציין זאת וגם את סוג הקובץ. יש להימנע מקישורים כגון “לחץ כאן”, “לפרטים נוספים”, “לכתבה המלאה”, “קרא עוד”, “למידע נוסף” וכו’ אלא אם הם נמצאים בתוך משפט בו ניתן להבין מהי מטרת הקישור. רצוי לא לשנות את צבע הקישורים כפי שנקבעו על-ידי ערכת הנושא.
 4. טבלאות – בעת יצירת טבלאות עם עורכי הטקסט – עורך קלאסי או עורכי בלוקים – יש להקפיד שכותרות הטבלה יוגדרו בתגית th או role=columnheader על מנת לייצר קישור בין הכותרות למידע בתאים. כמו כן, יש להגדיר caption לטבלה.
  בשימוש בטבלאות TablePress מרובות עמודות יש להפעיל את התוסף הנלווה TablePress Extension: Responsive Tables כדי לאפשר רספונסיביות בגדלי מסך משתנים.
 5. מסמכים – קבצי וורד, PDF ואקסל המועלים לאתר צריכים להיות מונגשים. לתוכנות וורד ואקסל יש רכיבי הנגשה בתפריט התוכנה. יש להשתמש בקבצי PDF שיוצרו מקבצי וורד מונגשים.
 6. כתוביות לסרטונים – סרטונים עם קריינות (או שמע מילולי אחר) חייבים להציג כתוביות לכבדי שמיעה. להלן הסבר כיצד לייצר כתוביות בעברית לסרטוני יוטיוב.
 7. תמונות – יש להקפיד על תיאור תוכן התמונה בתגית alt, אלא אם כן מדובר בתמונה לדקורציה בלבד אז יש להשאיר את התגית ריקה ללא תיאור. בכל מקרה יש למחוק או לערוך את הטקסט שמערכת וורדפרס מכניסה אוטומטית לתגית alt עם העלאת התמונה למערכת.
 8. טפסים – בטפסים הנבנים באמצעות התוסף Gravity Forms יש להפעיל את התוסף נלווה להנגשה: WCAG 2.0 form fields for Gravity Forms. יש לוודא שבעת דילוג בין רכיבי הטופס עם מקש Tab סדר ההתקדמות תואם את סדר מילוי הטופס ולא נוצרת מלכודת tab שגורמת למקש לדלג בין מרכיבים בלולאה בלי להתקדם.

הקלות לאתרי אקדמיה

התקנות בתוקף מתאריך 1.11.2018

פטורים והקלות

 • מערכות ארגוניות (אינטרא-נט, רק עבור עובדים) – פטור מתשתית ומתוכן.
 • מערכות סגורות (בהזדהות) המשרתות קהל יעד מתחת ל-500 משתמשים – פטור מתוכן (אך התשתית צריכה להיות נגישה).
 • אתרי סגל מחקר או מעבדות (שאינם לצורכי הוראה):
  • אם הוקמו לפני ה- 14.11.2016 – התשתית איננה נדרשת להיות נגישה ואילו התכנים יהיו נגישים רק לפי בקשת תלמיד עם מוגבלות.
  • אם הוקמו לאחר 14.11.2016 – התשתית נדרשת להיות נגישה ואילו התכנים בכל מקרה יהיו נגישים רק לפי בקשת תלמיד עם מוגבלות.
 • מסמכים (קבצי Word, PDF וכו’) שהוכנו והועלו לאתר האינטרנט או היישום החל מיום 26 באוקטובר 2017 חייבים להיות נגישים.
 • טפסים בשירותי אינטרנט שנועדו למילוי במחשב (בתבנית Word לדוגמא) נדרשים להיות נגישים, גם אם הוכנו לפני זמן רב.
 • פטור מהנגשת מסמכים מצולמים או סרוקים שאין את הקובץ הדיגיטלי שלהם
 • פטור מהנגשה של תכני אודיו או וידאו לצרכים אקדמיים
 • פטור מוגבלות טכנולוגית (ל-3 שנים) ניתן רק באישור מורשה נגישות, אישור רמ”ח פיתוח תוכנה באגף וחוו”ד מקצועית
 • הנגשה לפי דרישה לתוכן תתבצע בפרק זמן של כ-60 יום (כרגע מתבצעת עבודה מרכזית בטכניון בכדי להסמיך גוף שיטפל בזה בצורה מרכזית)
תרשים זרימה להנגשת אתרים בטכניון
תרשים זרימה להנגשת אתרים בטכניון